Queer events in Prague

Blackbile Productions organizuje queer eventy v Praze a zprostředkovává kvalitní drag shows, burlesque shows a kabaretní zábavu na profesionální úrovni pro širokou škálu eventů, pride festivalů i televizi a film po ČR i v zahraničí.

Spolupracujeme s talentovanými umělci*kyněmi ze všech možných odvětní performančního umění na domácí i zahraniční scéně a přinášíme drag queens, drag kings a celkově queer a trans performer*ky do povědomí širší veřejnosti. Naším cílem je vytvářet bezpečné prostory pro LGBTQ+ komunitu a všechny příznivce umění.

Our regular events

Blackbile Productions

Our values

Blackbile Productions

Events by Blackbile Productions are by queers for queers. It is important to us to create safe spaces for the audiences and performers alike, and stand by fair conditions for everyone who participates in the production of our shows.

We strictly do not tolerate any discrimination or interpersonal drama at our shows. We want to share a lovely time with you, give you a chance to unwind from the reality of everyday life, to relax and also make new friendships with others from the queer community.